Przedszkole Samorządowe nr 14
w Piotrkowie Trybunalskim

Grupa III poznaje zimowe zwyczaje zwierząt

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 9 =
100_4810
19 października przedszkolaki z grupy III odkrywały kolejne tajniki świata zwierząt. Tego dnia odbyły się ciekawe zajęcia, podczas których dzieci dowiedziały się, jak zwierzęta szykują się do zimy.
Aby bardziej wczuć się w tematykę, każdy uczestnik dostał opaskę na głowę z pokolorowanym przez siebie zwierzątkiem leśnym. Dzieci wspólnie z nauczycielką zaśpiewały piosenkę "Grzybek tu, grzybek tam" z pokazywaniem, a następnie odgadywały zagadki słowne o zwierzętach i określały, które z nich zasypiają na zimę. Wysłuchały też wiersza E. Stadtmüller pt. "Jesienna piosenka", a potem na jego podstawie omawiały z panią przygotowania zwierząt do zimy: gromadzenie przez nie zapasów oraz emigrację do ciepłych krajów. Ciocia Małgosia uzupełniła wszystkie wypowiedzi ciekawą pogadanką, z której dzieci dowiedziały się, w jaki sposób leśne zwierzęta starają się przetrwać w trudnych zimowych warunkach, kiedy ich zwykłe pożywienie staje się niedostępne. Nauczycielka zwróciła również uwagę na konieczność pomagania zwierzętom niezasypiającym na zimę, np. poprzez dokarmianie.

Po wytężonej pracy umysłowej, ciocia Małgosia zabrała swoich podopiecznych do lasu. Oczywiście nie była to prawdziwa wycieczka, ale opowieść ruchowa, podczas której dzieci naśladowały ruchem wymieniane czynności: maszerowanie, zbieranie grzybów, nasłuchiwanie ciszy i odgłosów lasu. Przedszkolaki chodziły też jak lisy, skakały jak zajączki i latały jak sowy. Później bawiły się w "Zajączki i drzewa", a po zabawie malowały farbami sylwety wiewiórek i wyklejały kawałkami bibuły ich puszyste ogonki. Na koniec uczestnicy zajęć opowiadali, jak wiewiórki zachowują się podczas zimy.

Po tych zajęciach wiedza dzieci z grupy III na temat świata zwierząt znacznie się poszerzyła. Mali przyrodnicy wiedzą już teraz, które zwierzęta zapadają w sen zimowy, a które nie. Potrafią też wymienić ptaki odlatujące do ciepłych krajów i pozostające u nas na zimę. Umieją także wskazać zwierzęta gromadzące zapasy. A czy rodzice znają odpowiedzi na te pytania? Jeśli nie, to śmiało można zapytać swoją córkę lub synka. Może to być wstęp do fascynującej rozmowy o zwyczajach leśnych zwierząt.
powrót