Pomagamy owadom i ptakom

354993be-3fac-483e-be08-ffa82d2d1372
W ogrodzie przedszkolnym przy naszej placówce zawisły na drzewach domki dla owadów i budka lęgowa dla ptaków, co wpisuje się w edukacyjny, ekologiczny trend pomagania naszym skrzydlatym przyjaciołom.

Domki i budkę dostaliśmy w częściach i należało je samodzielnie zmontować. Zajął się tym nasz niezawodny pan Tomek, a dzieci obserwowały jego pracę z zaciekawieniem i zadawały przy tym mnóstwo pytań. Gdy nowe mieszkania dla owadów i ptaków były gotowe, przedszkolaki przystąpiły do ich urządzania, wkładając do nich małe patyczki, szyszki itp. Następnie pan Tomek przytwierdził je do drzew i teraz czekamy na pierwszych lokatorów.
Dzięki postawieniu domków stworzyliśmy miejsca, w których owady będą mogły przezimować. W ostatnich latach napływają coraz bardziej niepokojące dane, wskazujące na zmniejszającą się liczebność owadów w środowisku, nawet do 70%. Ustawianie domków dla owadów, zwanych też hotelami, jest działaniem wspierającym przetrwanie owadów zapylających, tak ważnych dla całego ekosystemu. Domki będą stanowiły również pomoc dydaktyczną podczas zajęć edukacyjnych dla dzieci z naszego przedszkola.
Mamy nadzieję, że zainstalowanie budki lęgowej poprawi warunki siedliskowe ptaków z okolicy i zachęci je do gniazdowania na naszym terenie. Dzieci już nie mogą się doczekać aż zostanie ona zamieszkana, ale nastąpi to pewnie dopiero w przyszłym roku.