Skąd się biorą produkty ekologiczne

DSC_9642
Dzieci z grupy IV wzięły udział w programie „Skąd się biorą produkty ekologiczne”. Na początku zajęć wypakowały z ekologicznej torby różne produkty spożywcze i próbowały odgadnąć, co mają one ze sobą wspólnego. Gdy spostrzegły, że na wszystkich opakowaniach jest taki sam znaczek listka z gwiazdek na zielonym tle, przyszedł czas na obejrzenie filmu edukacyjnego. Podczas oglądania zadaniem dzieci było zaobserwowanie, skąd pochodzą produkty, na których znajdują się takie znaczki. Dowiedziały się, że są to produkty ekologiczne, a więc naturalne, czyli takie, które nie mają żadnych sztucznych, niezdrowych dodatków. Następnie z materiałów edukacyjnych w formie książkowej dzieci dowiedziały się, jak wygląda dzień rolnika, jego praca w gospodarstwie ekologicznym, jakie wymagania należy spełnić, aby produkowana żywność otrzymała certyfikat i znaczek EKO oraz gdzie można kupić takie produkty. Ponadto dzieci układały piramidę żywienia i zdrowego stylu życia z pociętych pasków oraz przypomniały sobie, co należy robić, aby prowadzić zdrowy styl życia. Wspólnie szukały wśród zgromadzonych produktów tych, które pasowały do poszczególnych poziomów piramidy. Miały także okazję posmakować bananów pochodzących z upraw ekologicznych. Podsumowaniem zajęć było powtórzenie hasła: „Z tego wniosek jest logiczny, że wybieram produkt ekologiczny!”. Na zakończenie każde dziecko dodało do swojego imienia przedrostek „Eko-” i otrzymało naklejkę ze znaczkiem listka na zielonym tle.