Wycieczka do MCK PGE Giganty Mocy w Bełchatowie

DSC_7199
26 marca 2019 r. grupa III wybrała się na wycieczkę do Miejskiego Centrum Kultury PGE Giganty Mocy w Bełchatowie. Dzieci dowiedziały się jak powstaje węgiel brunatny oraz w jaki sposób się go wydobywa i przetwarza w energię elektryczną.
Uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na dwie grupy. Dzieci, które przyjechały do MCK PGE Giganty Mocy po raz pierwszy, wzięły udział w warsztatach "Elektryczna przygoda", natomiast te, które poprzednim razem były na tych zajęciach, tym razem poszły na warsztaty "Woltuś górnikiem".
Przedszkolaki z grupy "elektrycznej" dowiedziały się, skąd się bierze prąd i w jaki sposób dociera do naszych domów, jak oświetlić mieszkanie, gdy prądu zabraknie oraz które przedmioty są przewodnikami, a które nie i dlaczego. Poznały też niebezpieczeństwo, jakie może nieść ze sobą energia elektryczna, a także eksperymentowały w parach, budując proste obwody elektryczne, wyjaśniając zasady ich działania i wykonując doświadczenia z naelektryzowaną laską ebonitową. Na koniec każdy z uczestników warsztatów wykonał pamiątkową bransoletkę z koralików.
Podczas zajęć "Woltuś górnikiem" dzieci wykonały górniczą czapkę czako, zdobyły wiele ciekawych informacji na temat odświętnego stroju, tradycji i zwyczajów górniczych, po czym każde z nich zostało pasowane na górnika.
Uczestnicy wycieczki zwiedzali też interaktywną ekspozycję, która podzielona była na dwie części. Pierwsza z nich poświęcona została procesowi powstawania węgla brunatnego i przenosiła zwiedzających miliony lat wstecz. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wyglądały prehistoryczne zwierzęta, w tym także bełchatowski mamut. Z kolei druga część wystawy opowiadała o wydobyciu węgla brunatnego i procesie przetwarzania go na energię elektryczną w bełchatowskich "Gigantach", czyli w Kopalni Węgla Brunatnego i Elektrowni Bełchatów. Dzięki nagraniom video przedszkolaki mogły przyjrzeć się pracy ogromnych koparek i zwałowarek w bełchatowskiej odkrywce, a także poznać zasady działania maszyn elektrowni. Ekspozycja bardzo się dzieciom podobała, ponieważ wykorzystano w niej nowoczesne środki przekazu: stanowiska doświadczalne, animacje oraz interaktywne gry. Dzięki temu w prosty, przystępny i atrakcyjny sposób mogły przyswoić przekazywane informacje.
Pełni wrażeń i wiadomości wycieczkowicze wrócili do przedszkola.