Spotkanie z ratownikami medycznymi

DSC_9240
W piątkowe przedpołudnie, 10.09.2021 r., gośćmi w naszym przedszkolu byli ratownicy medyczni. Przeprowadzili oni zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach projektu „Ratujemy życie” z Budżetu Obywatelskiego „Łódzkie na Plus”. Było to bardzo ważne spotkanie, w którym udział wzięły wszystkie dzieci z naszego przedszkola.
Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanych ratowników medycznych było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Na samym początku ratownicy  wyjaśnili, na czym polega ich praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Przedszkolaki mogły popisać się znajomością numerów telefonów alarmowych do pogotowia ratunkowego, straży pożarnej i policji oraz numeru ogólnoeuropejskiego 112.
 Następnie dzieci wysłuchały najważniejszych informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia życia czy zdrowia.
Dowiedziały się, w jaki sposób zgłaszać wypadek i jakie informacje podać dyspozytorowi. Dzieci uczyły się, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poznały podstawowe zabiegi resuscytacyjne ćwicząc na fantomie. Po ćwiczeniach nasi goście podarowali przedszkolakom karty bezpieczeństwa oraz poradniki dla dzieci pt. „Pierwsza pomoc. Książka na wszelki wypadek”.
Było to ciekawe i przede wszystkim pouczające spotkanie.